Svetový deň proti rakovine

03.02.2014
Poukázal na najčastejšie mýty

Svetový deň proti rakovine poukázal na mýty okolo nej

Už tradične sme si 4. februára pripomenuli Svetový deň proti rakovine, na ktorý nás každý rok upozorňuje Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC). K nej sa pripája vyše 155 krajín sveta, spolu so Svetovou zdravotníckou organizáciou a u nás predovšetkým Ligou proti rakovine. Ten tohtoročný deň sa zameral na rozličné mýty, ktoré o rakovine medzi ľuďmi kolujú a na ich vyvrátenie.

1. mýtus: O rakovine nepotrebujeme rozprávať

Faktom je, že hoci už žijeme hypermodernú dobu, slovo rakovina je pre mnohých z nás tabu a bojíme sa ho čo i len vysloviť. Pritom najdôležitejšie je nezakrývať si oči a otvorene sa o onkologických ochoreniach porozprávať. Dobre to padne pacientom, no určite v rámci prevencie aj tým, ktorí toto ochorenie nemajú, no veľa o ňom nevedia.

2.  mýtus: Neexistujú žiadne príznaky a symptómy rakoviny

Viacero druhov rakoviny sa hlási rozličnými - viac či menej - nápadnými príznakmi, ktorých včasné zachytenie doslova zachraňuje životy. Takými sú napríklad rakovina prsníka, hrubého čreva či ústnej dutiny.

3. mýtus: Proti rakovine nič nezmôžem

Práve ak sa k téme onkologických ochorení postavíme zodpovedne, budeme o nej hovoriť a hlavne nezabudneme na prevenciu, môžeme zabrániť až 1/3 onkologických ochorení. V prepočte zachránime ročne zhruba 2,7 milióna ľudí , čo je polovica obyvateľov Slovenska.

4. mýtus: Nemám nárok na onkologickú starostlivosť

Tento mýtus sa snažíme búrať aj tu u nás, v Národnom onkologickom ústave. Na kvalitnú onkologickú starostlivosť má totiž nárok každý pacient, ktorý ju potrebuje. My sa tiež snažíme poskytnúť špičkovú starostlivosť a preto ako bonus k našim kvalifikovaným odborníkom, aj pravidelne rekonštruujeme oddelenia, aby mali naši pacienti väčší komfort a kvalitné vyšetrenia na najvyššej úrovni.