Oddelenie radiačnej onkológie

PROFIL PRACOVISKA

Oddelenie radiačnej onkológie vykonáva komplexnú škálu rádioterapie samotnej, ako aj v kombinácii s inými liečebnými postupmi (chirurgia, systémová liečba), liečbu paliatívnu, nenádorovú rádioterapiu, dispenzarizáciu pacientov  a poradenstvo.

Na pracovisku sa liečia dospelí pacienti s rôznymi nádorovými (aj nenádorovými) ochoreniami ako sú napríklad malignity urogenitálneho systému a malignity prsníkov, malignity gastrointestinálneho a respiračného systému, malignity centrálneho nervového systému, niektoré hematologické malignity, malignity ORL a iné.

Na pracovisku externej rádioterapie sa ročne lieči 1600 pacientov, na pracovisku brachyterapie približne 200 pacientov. Oddelenie poskytuje celú škálu ožarovacích techník vrátane celotelového ožarovania (TBI) a celotelového ožarovania kože (TSEI).

V roku 2009 prešlo pracovisko ako zatiaľ jediné pracovisku na Slovensku auditom Medzinárodnej atómovej agentúry (IAEA QUATRO audit) zameraným na zlepšenie a udržanie kontroly kvality liečby žiarením. Pracovisko sa zapája do projektov Medzinárodnej atómovej agentúry zameraných na zlepšenie kvality a bezpečnosti poskytovania liečby žiarením.

Patrí k najmladším oddeleniam, ktoré využíva ionizačné žiarenie na liečbu nádorových a nenádorových ochorení na Slovensku (postavený pavilón a inštalácia technológií v roku 1996).

 

Spolupracuje:

  • vo forme interdisciplinárnej spolupráce s ďalšími medicínskymi odbormi

  • pri pedagogickej činnosti v rámci ďalšieho vzdelávania v špecializačnom odbore radiačný onkológ, klinický fyzik, rádiologický technik, prípadne lekárov ďalších špecializačných odborov

  • pri pedagogickej pregraduálnej činnosti s podieľaním sa na výučbe študentov všeobecného lekárstva, ošetrovateľstva a žiakov zdravotníckej školy v odbore rádiologický technik

  • na zdravotnej výchove obyvateľstva

  • na klinickom výskume v oblasti radiačnej onkológie, klinickej fyziky a rádiobiológie

  • so Slovenskou akadémiou vied (Ústav experimentálnej onkológie), zapája sa do mnohých klinických skúšaní.

 

Prístrojové vybavenie:

  • Tri lineárne urýchľovače ELEKTA VERSA HD TM (rok inštalácie 2019, 2020 a 2021) pre externú rádioterapiu pomocou elektrónového alebo fotónového žiarenia, na ktorých je možné vykonávať všetky moderné rádioterapeutické techniky: 3D-CRT, IMRT, VMAT, SBRT, SRS, TBIX, TSEI, Conformal Arc. Vybavené sú i MV a kV zobrazovacími jednotkami pre obrazom riadenú rádioterapiu. Taktiež umožňujú vykonávať rádioterapeutické techniky pomocou zariadení na kontrolu dýchania tzv. respiratory gating. Na oboch strojoch je inštalovaný stôl so šiestimi stupňami voľnosti (HexaPod) pre lepšie nastavenie pacienta.
  • Špeciálne vybavenie pre rádioterapiu s riadeným dýchaním:
    • ABC – pre aktívne RT techniky v hlbokom nádychu
    • SENTINEL a CATALYST – pre vykonávanie 4D CT vyšetrení a následné vykonávanie pasívnych RT techník v hlbokom nádychu alebo s voľným dýchaním, taktiež umožňujú presnejšie nastavenie pacienta počas RT.
  • CT SIEMENS Confidence 64 RT Pro, na ktorom je možné vykonávať všetky diagnostické a rádioterapeutické CT vyšetrenia. Je vybavený SW IMAR pre potlačenie kovových artefaktov v CT snímkach. Umožňuje vykonávať 4D CT pre RT techniky s riadeným dýchaním.
  • Plánovací systém MONACO pre potreby externej rádioterapie, ktorý využíva Monte Carlo algoritmus a optimalizáciu pomocou biologických podmienok.
  • Imobilizačné pomôcky od firmy Macromedics, ktoré umožňujú precíznu fixáciu pacienta pre všetky vykonávané techniky (3D-CRT, IMRT, VMAT, SBRT, SRS, Conformal Arc), pričom pre techniky SRS a SBRT sa využíva tzv. bezrámová fixácia.
  • Brachyterapeutický afterloadingový HDR prístroj MicroSelectron od firmy ELEKTA.
  • Plánovací systém Oncentra Brachy pre potreby brachyterapie, s možnosťou 2D a 3D plánovania všetkých brachyterapeutických techník.
  • Terapeutický RTG ortovoltážny prístroj firmy Gulmay (225kV) na protizápalovú RTG terapiu.
  • Pre zabezpečenie kvality prístrojového vybavenia a ožarovacích plánov sme vybavení širokým spektrom dozimetrického vybavenia od firmy PTW, ktoré pokrýva potreby všetkých techník, ktoré sa na našom pracovisku vykonávajú.

 

RÁDIOTERAPIA

Rádioterapia je po chirurgickej liečbe druhou najúčinnejšou metódou v liečbe nádorových ochorení, v priebehu liečby nádorového ochorenia ju absolvuje približne 60 % pacientov. Je to liečebná metóda, ktorá využíva na liečbu zhubných a nezhubných ochorení ionizujúce žiarenie, najčastejšie elektromagnetické fotónové žiarenie.

Princípom liečby je ožarovanie nádoru, pomocou rádioaktívneho žiarenia, ktoré pôsobí cielenie najmä v oblasti, kde je nádor a čo najmenej v okolitých zdravých tkanivách.  Rádioterapia sa využíva najmä vtedy, ak nádor nebolo možné celkom odstrániť, alebo existuje podozrenie, že v operovanej oblasti mohli zostať nádorové bunky. Jej úlohou je znížiť riziko vytvorenia opakovaného nádoru. Liečbu možno absolvovať počas nemocničnej liečby, ale aj ambulantne. Výhodou rádioterapie je, že v niektorých prípadoch umožní postihnutý orgán zachovať a nádor zlikvidovať.

Rádioterapia využíva dva základné druhy žiarenia. Buď ožarovanie vonkajšie, externým lúčom, to znamená, že zdroj žiarenia je umiestnený mimo tela pacienta. Stroj sa zvonku zameria na presne určené miesto v tele a vyšle dávku žiarenia. Alebo vnútorné ožarovanie (tzv. brachyterapia), kedy sa zdroj žiarenia zavádza priamo do tela pacienta (do nádoru, alebo jeho bezprostrednej blízkosti).

Intenzitu a frekvenciu ožarovania určuje radiačný onkológ na základe niekoľkých faktorov (štádium a typ nádoru, veľkosť, citlivosť, umiestnenie, vek pacienta a jeho zdravotný stav).

Jedna dávka ožarovania trvá len niekoľko desiatok sekúnd až minút, počas liečby pacient nič necíti. Pacient je obvykle ožarovaný 5 krát týždenne po dobu niekoľkých týždňov (1 až 6 týždňov). Počas doby liečenia rádioterapiou pacient nemusí mať obavy z kontaktu s deťmi alebo tehotnými ženami.

Samotné žiarenie nie je viditeľné, ani ho človek necíti. Dávky sú nasmerované na presné miesto a môžu pôsobiť iba po presne stanovenú dobu, čím sa znižuje riziko poškodenia zdravého okolitého tkaniva. Radiačná liečba ovplyvňuje síce aj zdravé bunky v našom tele,  tie na rozdiel od nádorových, majú schopnosť regenerácie.

Dokumenty na stiahnutie: Pokyny pre ožarovaných pacientov

 

Štruktúra oddelenia

  • Lôžkový úsek:

    • Oddelenie radiačnej onkológie  

  • Ambulantný úsek:

    • Konziliárna ambulancia radiačnej onkológie

    • Ambulancia radiačnej onkológie I

    • Ambulancia radiačnej onkológie II

    • Ambulancia radiačnej onkológie III

  • Plánovací a terapeutický úsek

  • Brachyterapia

 

Oddelenie radiačnej onkológie  (ORO)

Lokalizácia: v Pavilóne radiačnej onkológie, na 2. poschodí

Tel.: +421 2 593 78 370

 

Priestorové riešenie:

Počet lôžok: 35

Typ izieb:

  • 12 dvojlôžkových
  • 1 trojlôžková
  • 2 štvorlôžkové

Návštevné hodiny:

pondelok – piatok:  15:00 – 19:00

sobota, nedeľa, sviatky:  14:00 – 19:00

 

Návštevy na oddelení sú povolené v jedálni pacientov, prípadne v spoločných priestoroch na prízemí budovy, nie na izbách pacientov. Pre deti do 15 rokov je vstup na oddelenie zakázaný.

 

Denný režim:  

06:00 – 07:00 odber biologického materiálu, príprava k vyšetreniam
07:00 – 07:30 ranná toaleta
07:30 – 09:00 vizita s ošetrujúcim lekárom
08:00 – 08:30 raňajky
08:30 – 12:00 plánované vyšetrenia, prepúšťanie a príjem pacientov, ožarovanie pacientov, RHB
09:00 – 11:00 veľká vizita s primárom oddelenia (utorok, štvrtok)
12:00 – 12:30 obed
13:00 – 15:00 popoludňajší odpočinok, plánované vyšetrenia, ožarovanie pacientov, RHB
14:00 – 17:00 návštevné hodiny
17:00 – 18:00 večerná príprava k vyšetreniam na nasledujúci deň
18:00 – 18:30 večera
18:30 – 20:00 večerná vizita so službukonajúcim lekárom
20:00 – 21:00 večerná toaleta
21:00 – 22:00 príprava na spánok
22:00 – 06:00 nočný pokoj

 

Vybavenie

Vybavenie izieb:  každá izba má TV, malý stôl, dve stoličky, nočný stolík, servírovací stolík, šatníková skriňa.

 

Sociálne zariadenia: každá izba má vlastnú kúpeľňu s WC, kúpeľne sú vybavené  madlami  a držiakmi.

 

Podávanie stravy:  v jedálni na oddelení, imobilným pacientom podávanie stravy k lôžku.

 

Kuchynka pre pacientov: k dispozícií je rýchlovarná kanvica, mikrovlnka, chladnička, poháre, taniere, príbory, termosky.

 

Wifi: Bezplatne na oddelení ORO 

 

Konziliárna ambulancia radiačnej onkológie

zabezpečuje konziliárne vyšetrenia pre ostatné medicínske odbory, príjmová ambulancia pre oddelenie radiačnej onkológie.

Lokalizácia: v Pavilóne radiačnej onkológie, na prízemí

Tel.: +421 2 59 378 835

 

Ordinačné hodiny:

pondelok – piatok 07:00 – 08:30 / odbery
  08:30 – 12:30 / príjem pacientov na oddelenie, konziliárne vyšetrenia
  12:30 – 13:00 / obed
  13:00 – 14:00 / plánovacia vizita
  14:00 – 14:30 / konziliárne vyšetrenia pri lôžku pacienta
  14:30 – 15:00 / administratíva

 

Ambulancia radiačnej onkológie I

zabezpečuje liečbu žiarením pre ambulantných pacientov (pacienti s priezviskom začínajúcim na písmeno A – K), dispenzárne kontroly pacientov.

Lokalizácia: v Pavilóne radiačnej onkológie, na prízemí

Tel.: +421 2 59 378 836

 

Ordinačné hodiny:

pondelok – piatok 07:00 – 08:30 / odbery
  08:30 – 12:30 / kontroly počas rádioterapie, dispenzárne kontroly
12:30 – 13:00 / obed
13:00 – 14:00 / plánovacia vizita
14:00 – 14:30 / kontroly počas rádioterapie, dispenzárne kontroly
14:30 – 15:00 / administratíva

 

Ambulancia radiačnej onkológie II

zabezpečuje liečbu žiarením pre ambulantných pacientov (pacienti s priezviskom začínajúcim na písmeno L – Z), dispenzárne kontroly pacientov.

Lokalizácia: v Pavilóne radiačnej onkológie, na prízemí

Tel.: +421 2 59 378 815

 

Ordinačné hodiny:

pondelok – piatok 07:00 – 08:30 / odbery
  08:30 – 12:30 / kontroly počas rádioterapie, dispenzárne kontroly
  12:30 – 13:00 / obed
  13:00 – 14:00 / plánovacia vizita
  14:00 – 14:30 / kontroly počas rádioterapie, dispenzárne kontroly
  14:30 – 15:00 / administratíva

 

Ambulancia radiačnej onkológie III

zabezpečuje prípravu pacienta na CT simulátor (zavádzanie kanýl), objednávanie a vyšetrenie pacientov na nenádorovú rtg terapiu.

Lokalizácia: v Pavilóne radiačnej onkológie, na prízemí

Tel.: +421 2 59 378 822

 

Ordinačné hodiny:

pondelok – piatok 07:00 – 08:30 / odbery
  08:30 – 12:30 / aplikácia kanýl pacientom pre CT/Simulátorom
    / antialergické prípravy pred CT/Simulátorom
  12:30 – 13:00 / obed
  13:00 – 14:30 / vyšetrenie pacientov na protizápalovú liečbu žiarením
  14:30 – 15:00 / administratíva

Poznámka:  Objednávanie pacientov na protizápalovú liečbu žiarením - od 11:00 počas pracovných dní  na tel.: +421 2 59 378 460.

 

Oddelenie rádiofyziky – plánovací a terapeutický úsek 

zabezpečuje plánovanie rádioterapie, dozimetriu, zaistenie prevádzky a kontrolu kvality rádioterapeutických prístrojov a samotné ožarovanie pacientov.

 

Lokalizácia: v Pavilóne radiačnej onkológie, na prízemí

 

 

Tel.: +421 59 378 708 – plánovanie liečby

        +421 59 378 776 – ožarovňa A

        +421 59 378 760 – ožarovňa B

        +421 59 378 460 – ožarovňa C

        +421 59 378 724 – ožarovňa D

       

Brachyterapia

Lokalizácia: v Pavilóne radiačnej onkológie, na prízemí

Tel.: +421 59 378 607

 

ĽUDIA

Primárka  
MUDr.  Zuzana Dolinská  kl.815, 835

 

Zástupkyňa primárky  
   kl.691

                     

Sekretariát  
Iveta Rejdovjan  kl.693

 

Vedúci fyzik  
Mgr. Dávid Lederleitner kl.508

 

Vedúca sestra  
PhDr. Katarína Ondrejková kl.695

 

Vedúci rádiologický technik  
Mgr. Milan Seman kl.590

                                                                                         

Manažérka dennej zmeny  
Oddelenie radiačnej onkológie    
Lenka Harmincová  kl.370

 

Lekári Oddelenia radiačnej onkológie
MUDr. Alexandra Hanicová, radiačný onkológ
MUDr. Andrea Huráková, radiačný onkológ
MUDr. Marta Fekete, radiačný onkológ
MUDr. Martina Kolarčíková - Lukačovičová, radiačný onkológ
MUDr. Mojmír Masár, radiačný onkológ
MUDr. Andrea Masaryková, PhD., radiačný onkológ
MUDr. Martina Pohrancová, radiačný a klinický onkológ
MUDr. Danijela Šćepanović, PhD., radiačný onkológ
MUDr. Ingrid Závacká, radiačný onkológ

 

Pracovníci Oddelenia rádiofyziky
Ing. Pavol Bíreš, fyzik
Ing. Miroslava Dobroňová, fyzik
Ing. Dominika Dupkalová, fyzik
Ing. Peter Hodás, fyzik  
RNDr. Gabriela Illiťová, fyzik 
Mgr. Adam Kerdík, fyzik
Ing. Lukáš Štrba, fyzik
Ing. Eva Tomková, fyzik
Ing. Alica Žilková, fyzik