Aj tento rok 4. februára si pripomíname Svetový deň boja proti rakovine, ktorý vyhlasuje Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (Union for International Cancer Control).
Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia u žien na Slovensku patrí rakovina prsníka - ročne pribudne 3000 nových prípadov, rakovina hrubého čreva a konečníka a rakovina krčka maternice - 600 nových prípadov ročne. U mužov dominuje rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina prostaty a rakovina pľúc. Slovensko patrí k 5 krajinám s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka na svete.
Úmrtnosť má u väčšiny ochorení klesajúci trend, čo súvisí so zlepšenou liečebnou starostlivosťou ako aj so záchytom ochorení vo včasnejších štádiách. V celosvetovom meradle sa dá predchádzať 30 až 50 % nádorových ochorení.
Onkologické ochorenie sa spočiatku nemusí prejavovať žiadnymi alebo len zanedbateľnými príznakmi. V prípade takýchto spočiatku bezpríznakových ochorení sa využíva celoplošné, systematické vyhľadávanie najčastejších diagnóz tzv. skríning. Každý rok na Slovensku pribudne viac ako 30 000 nových prípadov onkologických ochorení. Vďaka trom prebiehajúcim skríningovým programom môžeme toto vysoké číslo výrazne znížiť. Hlavnou úlohou mamografického skríningu karcinómu prsníkov, skríningu rakoviny krčka maternice, hrubého čreva a konečníka je odhaliť nádorové ochorenie v skorom štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné. Zapojte sa do skríningu, môže Vám zachrániť život.
Kvalitu a efektívnosť skríningových programov bude vyhodnocovať Národný onkologický inštitút v spolupráci s Národným centrom zdravotníckych informácií.